Sastojci
KEFIR
1 TBS kefir grains (ne kefir starter)
1 cup mlijeko po vasem izboru
POTREBNO
1 cjedilo koje mora biti plasticno, nikako metalno
2 staklenke - velicina zavisi od kolicine kefira koju pravite
2 komadic gaze za pokrivanje staklenki
1 kasika - plasticna za mjerenje i za cijedjenje
Priprema
1.
Da bi ste proizveli sami svoj kefir najbolje je da koristite kefir grains jer tako proizveden kefir je mnogo vise probiotik u odnosu na kefir starter. Kod nas su kefir grains poznatiji pod nazivom tibetanska gljiva, gljiva sa kavkaza. Oni koji su zainteresovani za grains sa US podrucja mogu ih naruciti ovdje. Grains se razmnozavaju tako brzo, da cete ubrzo imati ne samo za sebe nego za cijeli grad. U periodu od oko 8 mjeseci koliko dugo ih imam. najmanje 150 - 200 ljudi ih koristi. Ja sam dala svojoj familiji i prijateljima, oni svojim.... i tako unedogled.
2.
Osusene kefir grains morate pokiseliti u mlijeko, najbolje punomasno i mijenjati to mlijeko svaka 24 - 48 sata nekih 7 - 10 dana. Kefir koji dobijete u ovom periodu nije nekog super finog okusa, pa ga koristite u kuhanju, ali naravno mozete ga i piti. Kefir grains koje dobijete od nekoga mozete odmah poceti koristiti u proizvodnji kefira.
3.
Postoje neka jasna pravila u proizvodnji kefira koje ne smijete krsiti ako zelite da imate zdrave kefir grains (mogu se razboliti i uginuti), i da bi kefir bio ukusan i probiotik. NIKAD ne perite svoje kefir grains jer sapirate kefirian koji u stvari i jeste to sto cini kefir probiotik i korisnim.
4.
Kefir grains ne smiju doci u dodir sa metalom. Sva oprema koju koristite mora biti napravljana od stakla, plastike, keramike (ona je porozna pa nije bas preporucljiva).
Jedna TBS (ovo su kasike koje se koriste kao mjera u US nije kasika kojom jedemo - ali su onako priblizne velicine, mozda nesto malo manja) grains ide na jednu casu ili cup mlijeka, znaci u zavisnosti koliko imate grains toliko upotrebljavate mlijeka. Stavljanje vise ili manje grains nego sto je receptom receno moze rezultirati u dobijanju ne kvalitetnog kefira.
Prvo ulijte mlijeko u staklenku pa onda dodajte kefir grains kako bi ste izbjegli da kefir grains budu u staklenki koja je tek oprana i mozda prevruca za kefir grains.
Mlijeko moze da bude sobne temperature ili iz frizidera.
Izbor mlijeka koje cete koristiti je na vama, kravlje, ovcije, kozje, kokosovo, bademovo. Da napomenem da kefir od kozijeg mlijeka je najzdraviji a ima samo 30 kalorija vese nego nemasno kravlje mlijeko na 8 oz (1 cup), struktura mu je veoma kremasta i prefina, i ako vam ne smeta miris kozijek mlijeka u toj mjeri da cete se odluciti za manje kvalitetno kravlje mlijeko. Punomasno ili nemasno mlijeko izbor je vas. Punomasno mlijeko je svakako mnogo ukusnije, gusce i kremastije, jer se grains hrane masnocom iz mlijeka. pa je kefir gusci i ukusniji.
Ukoliko se odlucite za kokosovo ili bademovo mlijeko svaka 2-3 dana morate grains ostaviti 24 sata u punomasnom mlijeku kako bi ih nahranili da ne uginu od gladi.
5.
I na kraju samo pravljenje kefira zahtijeva samo nekoliko minuta dnevno.
Stavite mlijeko u staklenku i dodajte grains. Pokrijte gazom ili filterom za coffe maker i stavite lastiku preko kako bi ste ucvrstili gazu ili filter i zastitili kefir od insekata, prasine. Nikad ne stavljajte poklopac, niti na kefir koji je u toku izrade niti na onak koji je vec gotov i drzite u frizideru. Zbog fermentacije i vrenja moze doci do veoma lakog pucanja staklenke sto se meni desilo jednom, i onda je ciscenje mukotrpno i dugo je imate kefir preko zidova, podova, namjestaja koji ima veoma jak miris....
Posto ulijem mlijeko i dodam im kefir grains, ja ostavim to stajati na sobnoj temperaturi nekih 10-12 sati dok se ne ukaze surutka na dnu staklenke. Tad ga prebacim u frizider i ostavim da sazrijeva jos nekih 12 sati.
Vi mozete da napravite svoj sopstveni ciklus, ali meni ovaj odgovara, jer navecer pocinjem, ujutru prije posla ubacim u frizider, i onda navecer cijedim i ciklus je zavrsen.
6.
Znaci poslije 24 sata stajanja grains u mlijeku, izvadim staklenku iz frizidera, promijesam drvenom ili plasticnom kasikom (nekad ga jedemo i poslije 12 sati, veoma je blag i lijepog ukusa).
Stavim cjedilo preko serpe, koja vise ne mora da bude plasticna ili staklena jer grains ce da ostanu na cjedilu i polako sipam kefir preko cjedila stalno mjesajuci plasticnom kasikom, dok sav kefir ne prodje kroz cjedilo. Na kraju mjesam jos 2-3 minute grains u cjedilu kako bi ih dobro izmasirala :) a kefirian otisao u moj kefir. Naspem mlijeko u staklenku i izmjerim koliko imam grains. Dospem mlijeka po potrebi ili preostale grains ostavim da bih ih poklonila nekome, ostavim za salatu, kefir parfe ili nesto drugo. Znaci sasvim je sigurno i pozeljno jesti kefir grains.
Kefir moze da se drzi na sobnoj temperaturi i do 7 dana, mozete biti ga piti sa sigurnoscu od trovanja. Ali vec poslije 3 dana ce biti veoma jak laksativ. Ja ga ne volim kad je vec presao 3 dana. Svakako ja svoj cuvam u frizideru jer je mnogo ukusniji tako rashladjen.
7.
Zagrijavanjem kefir pocinje da gubi svoja ljekovita svojstva.
Kefir grains mogu da stoje u frizideru 3 dana bez mijenjanja mlijeka, bez promjene u kvaliteti kefira, ali vec stajanjem preko 7 dana moze uzrokovati ozbiljne promjene u jezgru grains, sto dovodi do potpunog umiranja grains.
Sigurno ih je zamrznuti do 2 mjeseca, tako sto se dorbo ocijede, ostave u cjedilu da se malo osuse - 2 do 3 sata i na kraju pomijesaju sa mlijekom u prahu, stave u zip log vrecicu u tankom sloju i zamrznu. Umjesto zamrzavanja mogu se tako sa mlijekom u prahu pokriti gazom i ostaviti da osuse u hladu na propuhu. Tako isusene mogu da stoje i do godine.
Izvor: coolinarika.com
KEFIR I TIBETANSKA KEFIR GLJIVA
4/
5
Oleh
admin